W 1922 roku przy Ognisku Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warcie powstało Towarzystwo Muzyczne „Lutnia”. Inicjatorem tego przedsięwzięcia i dyrygentem sekcji chóralnej, grupującej wyłącznie mężczyzn, był Jan Cwendrych, nauczyciel śpiewu szkoły podstawowej, zaś funkcję prezesa pełnił Stanisław Młynarski, ówczesny kierownik szkoły.
Od początku chór „Lutnia” uczestniczył w życiu kulturalnym naszego warckiego środowiska, występując w czasie uroczystości państwowych, kościelnych i lokalnych. W maju 1935 roku chór „Lutnia” brał udział w uroczystościach żałobnych w Warcie, na okoliczność śmierci Józefa Piłsudskiego, marszałka Polski.
27-28 czerwca 1936 r. chór brał udział w Zlocie Śpiewaków Polskich w Warszawie, który odbywał się pod patronatem prezydenta Ignacego Mościckiego i marszałka Rydza-Śmigłego.
Okres II wojny światowej to czas tragiczny dla nas Polaków: zesłania, obozy śmierci, krew przelana w walce z okupantem. Wielu śpiewaków straciło wtedy życie. Byli to m.in.: Władysław Kaszyński, Walerian Kurzbuch, Józef Łuczak, Józef Pawłowski i Aleksander Wojtczak.
26 marca 1945 r. chór wznowił działalność pod kierownictwem Jana Cwendrycha (powrót z obozów w Ostaszkowie i Starogardzie), prezesem został Idzi Świniarski (powrót z obozu w Dachau). Próby odbywały się w sali szkoły podstawowej (na pierwszym piętrze od strony południowej, przed pokojem nauczycielskim).
Pierwszy występ w powojennej Polsce miał miejsce 22 lipca 1945 r. w czasie mszy polowej, odprawionej na balkonie warckiego, okaleczonego wojną magistratu. Chór stał na balkonie.
14 lipca 1946 roku odbyło się spotkanie pod nazwą „Majówka Miłośników Pieśni” w parku Małkowskim, koło Warty.
W kolejnych latach chór koncertował w Łodzi, Zgierzu, Pabianicach, Turku, Zduńskiej Woli, Sieradzu i wielu miejscowościach województwa łódzkiego. Lata 50-te, czas poniżeń i przykrości, zakazy występów w kościołach i na uroczystościach pogrzebowych, łamane przez chórzystów w sprzeciwie z serc wypływającym. W 1962 r. chór uczestniczył w Ogólnopolskim Festiwalu Chórów w Poznaniu.
Jan Cwendrych, animator kultury, miłośnik muzyki i pieśni chóralnej, dyrygent, kompozytor, żołnierz, oficer, wychowawca wielu pokoleń, nauczyciel, nasz profesor, zmarł 30 maja 1976 roku.
W latach siedemdziesiątych chór „Lutnia” pracował pod kierunkiem Idziego Matyszczaka, bliskiego współpracownika Jana Cwendrycha. Pomagał mu w prowadzeniu ćwiczeń z chórzystami. Gdy zachodziła potrzeba, także dyrygował. Następnie funkcję dyrygenta pełnił Jan Baranowski, organista z kościoła farnego, doświadczony dyrygent chóru „Lira” z Warty.
W 1983 r. dyrygentem chóru został Andrzej Grześkowiak, nauczyciel, organista parafii św. Mikołaja w Warcie. Pierwsze lekcje śpiewu pod Jego kierownictwem odbywały się w sali katechetycznej u Ojców Bernardynów. Pod Jego batutą chór śpiewał ponad 35 lat, do 2019 r.
Od 2019 r. dyrygentem chóru jest dr hab. Dawid Ber, profesor Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Drugim dyrygentem jest Kamil Gruszczyński, mgr sztuki i absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunku dyrygentura chóralna.
Chór uczestniczył w Przeglądach Chórów Kościelnych we Włocławku i Wielkopolskich Spotkaniach Chórów Kościelnych w Kaliszu. Z repertuarem pieśni i kolęd występował w miastach powiatu sieradzkiego. W 2002 r. na Festiwalu „Kolędy świata” zdobył główną nagrodę „Grand Prix”. Pieśni patriotyczne prezentował w Lengerich, mieście partnerskim na zachodzie Niemiec.
Fotowspomnienia
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które znaleźliśmy w naszych archiwach. Można na nich obejrzeć, jak przed laty wyglądało życie miasta Warty oraz jego chórów.