Przedruk artykułu Wiktora Baranowskiego umieszczonego w numerze 4/Zima/2021 kwartalnika „Na Warcie”.

Jubileusz Lutni zbliża się wielkimi krokami. Nie ma się więc co dziwić, że przygotowania wchodząc w ostatnią fazę powodują szczególne zwiększenie aktywności całej chóralnej braci. I choć jesienne przeziębienia, chrypki i katary co i rusz przerzedzają nasze szeregi, to mobilizacja nie słabnie, a praca wre. Zaśpiewaliśmy tej jesieni kilka koncertów zarówno u siebie jak i na wyjeździe.

Wśród nich warto odnotować nowe doświadczenia, które były naszym udziałem w dwa kolejne piątki miesiąca października kończącego się właśnie roku. Na zaproszenie organizatorów wzięliśmy udział w Jubileuszowym Koncercie zespołów prowadzonych przez absolwentów kierunku edukacja muzyczna w zakresie sztuki muzycznej „Absolwenci z Batutą” odbywającym się w auli Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów przy ulicy Żubardzkiej w Łodzi, będącym zwieńczeniem dwudniowej V Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu Konteksty Sztuki Dyrygenckiej odbywającym się w ramach świętowania Jubileuszu 60-lecia działalności Katedry Edukacji Muzycznej AM w Łodzi. Za pulpitem dyrygenckim stanął Kamil Gruszczyński, solową partię Franka z opery Flis St. Moniuszki zaśpiewał tenor Paweł Żak a na fortepianie akompaniował nam Marcin Penkala. Wszyscy panowie są absolwentami Łódzkiej Akademii Muzycznej. W następny piątek 29 października śpiewaliśmy na zaproszenie władz Łódzkiej Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej dla zgromadzonej w patio przy ul. Sterlinga publiczności. Wykonaliśmy tam w składzie wcześniej opisanym kilka utworów przy czym za pulpitem stawał także nasz pierwszy dyrygent Dawid Ber. W tzw. międzyczasie zaśpiewaliśmy kolejny wyjazdowy koncert, który miał miejsce w Turku gdzie na zaproszenie naszych przyjaciół z tamtejszego Chóru Nauczycielskiego w niedzielę 24 października wzięliśmy udział w kolejnej edycji Festiwalu Chóralnego „Korzenie Europy”. Jeszcze we wrześniu zaś (w niedzielę 26) byliśmy organizatorami koncertu w zawsze gościnnych progach klasztoru o.o. Bernardynów w Warcie. Tym razem nasze zaproszenie przyjął wspomniany wcześniej Chór Nauczycielski z Turku oraz Chór Cantate Deo z Sieradza. Oba chóry obchodziły w tym roku swoje Jubileusze 35-lecia działalności. Korzystając z okazji składamy więc naszym koleżankom i kolegom serdeczne gratulacje, wyrazy głębokiego szacunki i uznania za dotychczasowe osiągnięcia na niwie propagowania śpiewu chóralnego i krzewienia kultury muzycznej oraz życzenia wielu kolejnych lat wypełniania muzycznej misji z nieustającą satysfakcją, radością i pasją.

No tak, koncerty koncertami, ale nie mogę tu nie wspomnieć o aktywności, która na bieżącym etapie nie jest tak spektakularna bo przebiega w zacisznych wnętrzach kościoła s.s. Bernardynek w Warcie. Kiedy życie i jego gwar oraz łoskot przejeżdżających samochodów nieco cichną rozpoczynają się tam sesje nagraniowe. Dobra, bezpieczna, przyjazna akustyka kościoła oraz otwartość Matki Przełożonej tut. Zakoncu spowodowały, iż to właśnie miejsce wybraliśmy na zarejestrowanie materiału muzycznego jaki znajdzie się na naszej płycie CD jaką przygotowujemy na przyszłoroczne obchody jubileuszowe. Wydawnictwo będzie mieć charakter przekrojowy. Obok utworów sakralnych znajdą się tam kompozycje operowe i musicalowe, wykonywane a capella, przy akompaniamencie fortepianu oraz z udziałem solistów.